BBC History Extra

Wpis z 12 sierpnia 2018.

Podcast jest dodatkiem do drukowanego miesięcznika i zwykle ma formę jednej albo dwóch rozmów z autorami tekstów z ostatniego numeru lub autorami wydanych właśnie książek, wokół których te teksty powstają.

Jeśli coś można mu zarzucić, to anglocentryczność. Bardzo rzadko trafiają się rozmowy na tematy, w samym środku których nie ma Wielkiej Brytanii. Czasami są to tematy dla kogoś z innego kręgu kulturowego dość hermetyczne. Co nie znaczy, że nieciekawe. Ale odcinki o średniowiecznej Anglii zdarza mi się pomijać – nie znając generalnego kontekstu traktuję je trochę jak bajki o rycerzach okrągłego stołu.

Trafiają się tam jednak takie rozmowy, które robią duże wrażenie – jak na przykład ten o okupacji niemieckiej w Wielkiej Brytanii. Tak, była taka! Niemcy zajęli bowiem wyspy na Kanale i wprowadzili tam swoje rządy. Autor książki opowiadał o tym, jak ta okupacja przebiegła, czym różniła się od sytuacji reszty Europy i jakie miała skutki. Niezwykle ciekawe: wysyp najpierw zostały w zasadzie poddane bez walki, potem zostawione same sobie, a na koniec… pominięte przy D-Day. Odzyskały wolność dopiero po kapitulacji Niemiec!

Z drugiej strony dla Hitlera były ważne nie tylko jako jedyny kawałek WB, który podbił, ale też jako eksperyment z modelową okupacją. Niemcy nie stosowali tam bowiem przemocy ani terroru, przynajmniej jeśli porównać z resztą krajów. Wspaniała jest anegdota o tym, jak szefowa lokalnych władz na jednej z wysp przyjęła ich niczym lokalna królowa, aranżując w domu salę tronową. Ciekawe jest też to, jaki ta łagodna okupacja miała wpływ na powojenne realia.

Ten odcinek mogę z czystym sumieniem polecić sam w sobie – jak mówi autor, jest to taki fragment historii, który pokazuje, co mogło by być, gdyby Niemcy wygrali wojnę. Tyle że naprawdę, a nie w formie fikcji.

Albo ten o historii haseł „American Dream” i „America First” na przestrzeni dziejów – niejeden prawak i lewak się tu złapie za głowę.

Potężne wrażenie zrobił na mnie także ten na 100. rocznicę bitwy jutlandzkiej – raz, że to jest mało znany z naszej edukacji, a centralny z angielskiej perspektywy epizod I wojny, więc odcinek pozwalał ją na chwilę zmienić, a dwa że słuchałem go… żeglując przez Morze Północne. A w pierwszym porcie w Danii trafiłem od razu na pomnik – cmentarz marynarzy, których dokładnie 100 lat wcześniej, po tej bitwie wyrzuciło tam morze.

Tę angielską perspektywę warto znać i rozumieć, bo ma ogromny wpływy na kształt świata i pozwala czasem coś we własnej zrewidować. A legendy o rycerzach okrągłego stołu też mają swój urok. W najgorszym zaś razie stanowią doskonałą okazję do osłuchiwania się z oksfordzką angielszczyzną.

History Extra Podcast

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: